Naczepa kurtynowa zwana jest również firanką i należy do najbardziej uniwersalnych typów naczep. Jej konstrukcja pozwala na ładowanie towaru nie tylko z boku i tyłu, ale dzięki dachowi przesuwnemu w obu kierunkach, również od góry. Taka budowa znacznie przyspiesza załadunek i rozładunek oraz pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni ładunkowej. Co jeszcze wyróżnia naczepy kurtynowe?
Naczepy kurtynowe zaliczane są do modelu naczep plandekowych, nazwanych tak ze względu na sposób rozwijania przestrzeni ładunkowej. Polega on na przemieszczeniu plandeki, która utwierdzona jest na specjalnej prowadnicy, co przypomina odsłanianie firanki. Naczepy rodzaju „firanka” nie różnią się mocno od klasycznych plandek czy platform, a do ich produkcji używa się zwykle tych samych podzespołów. Identyczne są również posadzki pozwalające na wjazd obładowanego wózka widłowego oraz burty czołowe, zaopatrzone w miejsca mocowania ładunku i wytrzymujące obciążenia w przybliżeniu 10-11 ton. Różnice rozpoczynają się dopiero nad podłogą ładowni. Brak klasycznych burt wymaga traktowania bardziej wymyślnego szyku mocowania ładunku. Stosuje się też m.in. przyspawany na długości burt 2-3 cm wielkości rant, którego zadaniem jest zapobieganie bocznym ruchom palet podczas pokonywania zakrętów.
Główne zalety naszych naczep kurtynowych to: wzmocniona i stabilna konstrukcja ramy, podnoszony dach oraz łatwo rozsuwalna, szczelna plandeka. Sama plandeka ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa transportu. Jest wytrwała, nieprzemakalna, odporna na rozerwania. Sposób mocowania pasów górnych oraz gęste pasy naciągowe z dołu, zapewniają przewożonemu ładunkowi bezpieczeństwo i chronią go przed wypadnięciem na drogę. Rozsuwane kłonice i podnoszone dachy sprawiają, że naczepy kurtynowe zalicza się do naczep prędkiego załadunku. Taka budowa pozwala również na zupełny boczny załadunek wózkiem widłowym. Naczepy kurtyny charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, a także nieprzeciętną wytrzymałością przy lekkiej konstrukcji. Dodatkowym atutem jest również niższa masa oraz większa ładowność samochodów.
Naczepy kurtynowe doskonale sprawdzają się do przewożenia większości rodzajów towarów a co więcej, również tych ułożonych luzem, pakowanych zbiorczo lub na paletach. Wszechstronność zastosowań tych naczep powoduje, że należą one do grupy najczęściej wynajmowanych i kupowanych pojazdów.
About the Author