Nabycie naczepy – zakup czy wynajem?

ByDess

Nabycie naczepy – zakup czy wynajem?

Dynamiczny rozwój branży transportowej, ciągła olbrzymia podaż zarówno na kierowców zawodowych, jak i rzetelne firmy transportowe sprawia, że coraz więcej osób myśli o wejściu w branżę. Często, mimo że mamy znajomości, możliwości, by móc świadczyć usługi przewozu towarów wstrzymujemy się z ostateczną decyzją, ze względu na obawy przed utrzymaniem firmy w dłuższym okresie.

Często decydując się na otwarcie własnej firmy transportowej, stoimy przed dylematem, czy razem z ciągnikiem zakupić również naczepę, czy może wynająć ją na czas realizacji zleceń transportu, bez wikłania się w koszty długoterminowe utrzymania naczep, czy też brania na siebie ryzyka wartości rezydualnej naczepy.

Czym jest ryzyko wartości rezydualnej?

Kupując naczepę w określonej, niemałej kwocie, chcielibyśmy móc ją sprzedać za podobne pieniądze, aby jak najmniej stracić. Niestety branża transportowa jest bardzo brutalna, jeśli chodzi o zysk ze sprzedaży używanych naczep. Ich wartość bardzo szybko spada. Naczepy obecnie mają mnóstwo dodatków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ładunku, opierających się głównie na technologii bezprzewodowej i to one głównie tracą na wartości najszybciej.

Sam decyduj ile naczep w firmie opłacasz

Decydując się na wynajem naczepy, jako szansę na obsługę większą liczbę zleceń, w przypadku gdy nasza flota firmy jest za mała to podwójna korzyść. Nie tylko nie wikłamy się w skomplikowane, kosztowne działania mające na celu utrzymanie w dobrej formie naczep, ale również, jeśli uznamy, że kolejna naczepa w naszej firmie to za dużo i zdecydujemy się ją odsprzedać, całkowite ryzyko wartości rezydualnej bierze na siebie firma wynajmująca naczepy.

Wynajem naczep to praktycznie niewyczerpane źródło korzyści dla firmy transportowej. Przede wszystkim sami decydujemy, dosłownie na ile dni potrzebujemy naczepę na potrzeby realizowanych zleceń. Żeby móc przyjmować zarówno zlecenia na transport drobnicowy, czy wielkogabarytowy, bądź też przewóz kruszyw, jak i innych materiałów sypkich musielibyśmy mieć zróżnicowaną flotę pojazdów, cały wachlarz naczep. Ten problem zupełnie nas nie interesuje, jeśli podpiszemy umowę o wynajmie naczepy, z firmą, która posiada różne rodzaje naczep. Wszystko jest dokładnie skalkulowane, nasze zobowiązania długoterminowe całkowicie kontrolowane i nieprzeciążone.

Jest wypadek? Nic nie szkodzi, będzie naczepa zastępcza

O tym głośno się nie mówi, gdyż żaden z przedsiębiorców nie zakłada, że to akurat jego kierowcy zdarzy się wypadek drogowy, Jednak jest to możliwe. Wypadek może zdarzyć się każdemu. W przypadku kiedy uszkodzenia dotyczą naczepy, o utratę stabilności firmy transportowej, niedotrzymanie warunków zlecenia naprawdę łatwo. Kiedy mamy do czynienia z własnym taborem, w momencie, kiedy nie mamy wolnej naczepy, jesteśmy ugotowani. Zupełnie inaczej przedstawia się obraz tej samej sytuacji, tylko z wynajętą naczepą.

W ramach umowy w takich kłopotliwych dla właściciela firmy transportowej chwilach dostajemy naczepę zastępczą. Warto zatem mieć w pogotowiu kontakt do sprawdzonej firmy wynajmującej naczepy, by móc w sytuacji, kiedy musimy oddać naczepę do remontu móc sobie skompensować jej koszt naprawy.

About the Author

Dess administrator

Comments Are Closed!!!